הקדמה
מבוא
תפריט קישורים
כיתה י'
האדם כמכלול
קרדיולוגיה
המטולוגיה ומערכת הלימפה
פולמונולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יא'
נפרולוגיה
נוירולוגיה
מבוא
אנטומיה
פיזיולוגיה
קליניקה
 אירוע מוחי על רקע דימום
 דלקת קרום המוח חיידקית ונגיפית
 דלקת חריפה של המוח
 מחלת הנפילה
רפואה מונעת
מונחים בנוירולוגיה
אנדוקרינולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יב'
גניקולוגיה
גסטרואנטרולוגיה
אורטופדיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום


מערכות בריאות לימודי בריאות ורפואה בחינוך העל - יסודי
דף הבית  | על האתר  | צור קשר
חפש

 

דלקת קרום המוח חיידקית ונגיפית-Meningitis

 

סיפור מקרה
תייר מאפריקה פנה לבי"ח כיוון שבנו, תינוק בן 9 חודשים, סובל מחום גבוהה, פרכוסים  ונראה
ישנוני ומיובש. אביו סיפר כי הוא סובל מחום גבוה זה כיומיים, אך לא פנה למיון כיוון שחשב שצומחות לו שיניים. נערכה בדיקת דיקור מותני ונשלחה למעבדה. התינוק אושפז, קיבל טיפול תרופתי להפסקת הפרכוסים והחל מתן טיפול אנטיביוטי וטיפול תומך בנוזלים.

אלו שאלות עולות מקריאת סיפור המקרה?
1. מנה את הסימנים  האובייקטיביים המופיעים אצל התינוק?
2. מהי רמת החום התקינה אצל תינוק?
3. מדוע נערכה בדיקת ניקור מותני לתינוק?
4. איזה טיפול תרופתי ניתן לתינוק נגד הפרכוסים?
5. מדוע ניתנו אנטיביוטיקה ונוזלים לתינוק?


מבוא
Meningitis הינה דלקת של הקרומים העוטפים את המוח וחוט השדרה. דלקת זו עלולה להתפתח  בעקבות זיהום בקטריאלי או נגיפי  ומוגדרת כ"מצב חירום רפואי" עקב הקרבה הרבה לרקמות המוח ולמוח השדרה. יש לטפל בה באפן מיידי כיוון שנשקפת לחולים סכנת מוות בטווח קצר. הסימפטומים האופייניים כוללים כאבי ראש חמורים, הקאות, חום גבוהה, פגיעה ברמת ההכרה, בלבול, קשיון צווארי וסף נמוך (רגישות יתר) לרעשים ואורות (ראה סימנים וסימפטומים). האבחנה מתבצעת על ידי שאיבת דגימה מנוזל ה-CSF (ביצוע דיקור מותני) ובדיקתו למציאת גורם המחלה (ראה אבחנה). הטיפול כולל  מתן אנטיביוטיקה או תרופות אנטי וירליות כתלות בגורם למחלה (ראה טיפול) ומתן טיפול תומך.
דלקת קרום המוח הינה מחלה ששיעוריה המדויקים אינם ידועים למרות שחלה עליה חובת דיווח לרשויות הבריאות. על סמך הדיווחים שמתקבלים, שיעור המחלה הוא כ-3 חולים ל-100,000 איש במדינות המערב למנינגיטיס בקטריאלי, וכ-10 חולים ל-100,000 איש במנינגיטיס וירלי.
במדינות מסוימות בדרום אמריקה ובאפריקה, שיעורי המחלה גבוהים בהרבה ומגיעים עד לכדי 50-800 חולים ל-100,000 איש בעיקר בעונות היבשות. עקב שירותי רפואה לקויים באזורים אלו, גם שיעורי התמותה בהם גבוהים במיוחד.
מגיפות של דלקת קרום המוח מתפתחות בד"כ באזורים בעלי צפיפות אוכלוסין גבוהה, תנאים סוציו אקונומים ירודים, שירותי רפואה לא מספקים ותנאים תברואתיים ירודים.
קיים שוני בתפוצת זני חיידקי ה-Meningiococcus הגורמים לדלקת קרום המוח החיידקית. למשל: זן A נפוץ יותר בארצות אפריקה ואסיה, בהם הוא אחראי ל-80-85% ממקרי דלקת קרום המוח החיידקית ואילו זני B ו-C נפוצים יותר בארצות אירופה.

 

 

תפוצת דלקת קרום המוח החיידקית. באדום-האזורים בהם המחלה מפושטת עד לממדי מגיפה 

 

פתופיזיולוגיה
המוח וחוט השדרה שייכים למערכת העצבים המרכזית ועטופים בשלושה קרומים המגינים עליהם מפני זעזועים, טראומות, חבלות . בין הקרומים זורם נוזל ה-CSF שהינו נוזל המיוצר ע"י  התאים התומכים של המערכת העצבית ( תאי האפנדימה שנמצאים סביב תעלת השדרה) . נוזל זה הינו נוזל סטרילי. כלומר: באופן נורמלי, הוא אינו מכיל חיידקים, נגיפים, תאי דם ואף לא תאי מערכת חיסון. דלקת קרום המוח פגוע בקרומים אלו שתפקידם להגן על המוח וחוט השדרה וכתוצאה מכך עלולה להוביל לפגיעה תפקודית ועצבית משמעותית ואף למוות. הדלקת  עלולה להתפתח כתוצאה מזיהום בחיידק ה-Meningococcus או כתוצאה מזיהום ע"י חיידקים נוספים או כתוצאה מזיהום  וירלי ע"י וירוסים ממספר סוגים. היא גורמת להרס הקרומים, פוגעת בשלמות ה-BBB (מחסום דם-מוח המפריד את הדם במחזור הסיסטמי על מרכיביו מנוזל ה-CSF וע"י כך שומר על הסטריליות שלו), דבר המאפשר את כניסת החיידק/ הווירוס לנוזלי ה-CSF וזיהומם. הדלקת החריפה המתפתחת עלולה להביל לפגיעות עצביות חמורות, לנכות ואפילו למוות.

סימנים וסימפטומים
דלקת קרום המוח מתאפיינת במגוון סימפטומים: חום גבוה, כאבי ראש, רגישות יתר לאור ולרעשים, הקאות, בלבול ופגיעות שונות ברמת ההכרה.
זיהום בקטריאלי ע"י Meningococcus מתאפיין לעיתים בפריחה עורית אופיינית של נקודות סגלגלות על גבי הגפיים התחתונות, הבטן ועל כפות הידיים והרגלים. כאשר דלקת קרום המוח איננה מטופלת בזמן, עלולים להיווצר נמקים במקומות אלו ונדרשת כריתה של האזור הנמקי.
ילדים קטנים מפגינים בעיקר סימני טשטוש ועייפות רבה המלווים בחום גבוה לעיתים ללא סימנים קליניים נוספים ולכן אבחון נכון עלול להיות מסובך וקשה יותר .

 

 תינוק בעל פריחה אופיינית למנינגיטיס ממקור חיידקי שלא טופלה בזמן והפכה נמקית

 

דיאגנוזה
האבחנה מתבצעת בעיקר על סמך בדיקת דיקור מותני לשאיבת נוזל ה-CSF ובחינתו תחת מיקרוסקופ לבדיקת נוכחות חלבונים, תאי דם ובקטריות (חיידקים), בשילוב עם ממצאים קליניים מתאימים של קשיון צווארי, שינוי במצב הכרתי וחום גבוה פתאומי. הדיקור מתבצע במרווח האפידורלי (בין חוליות L4-L5) בתעלת השדרה. במרווח זה לא קיימת סכנה לפגיעה בחוט שדרה כיוון שהוא מסתיים לפני כן (בגובה L2-L1 בקירוב). בנוסף מתבצעות גם בדיקות דם לבדיקת רמתם של מרקרים (סַמנים) דלקתיים כגון: חלבון ה-CRP שרמתו עולה במצבי דלקת וספירת דם מלאה. בנוסף לעיתים נעשות גם תרביות דם בניסיון להתחקות אחר הגורם המזהם. החולה עובר גם מגוון בדיקות פיזיקליות ובדיקת תפקודים נוירולוגיים. אחת הבדיקות כוללת בקשה מהחולה לסובב את ראשו במהירות מצד לצד. אם כאב הראש ממנו הוא סובל לא מחריף כתוצאה מכך, סביר להניח כי לא מדובר במנינגיטיס.


טיפול
הטיפול הניתן נגד דלקת קרום המוח תלוי בגורם למחלה. כאשר הגורם למחלה הינו חיידק
ה-Meningococcus, נהוג לטפל באנטיביוטיקה עוד בטרם קבלת תוצאות הדיקור המותני שלוקחות בערך 24-48 שעות. לאחר קבלת תוצאות הבדיקות, יש להתאים את הטיפול באנטיביוטיקה ספציפית כתלות בסוג החיידק המזהם. בחירת האנטיביוטיקה צריכה להיעשות כך שהיא תהיה יעילה כנגד המיקרואורגניזם המזהם ותחדור את ה-BBB בריכוז תרפויטי (הנדרש לטיפול כדי להביא להרג המזהם). אם הגורם לדלקת הינו וירלי, נהוג בד"כ מתן טיפול תומך בלבד כגון: מנוחה, נוזלים, משככי כאבים . לעיתים מטפלים גם בווירוס עצמו בתרופות אנטי וירליות כמו. כשהדלקת חמורה, מוסיפים לטיפול גם תרופות מקבוצת הסטרואידים. יש לדאוג למתן נוזלים דרך הוריד במקרים של ירידה בל"ד או כתוצאה מהתפתחות שוק, לעקוב אחר הלחץ התוך גולגולתי ולנקז נוזלים אם יש צורך בכך. חשוב להתחיל לטפל עוד בטרם חוזרות תוצאות הבדיקות במלואן ע"מ להקטין את שיעור הסיבוכים שגדל ככל שהטיפול מתעכב.


סיבוכים
הסיבוכים העיקריים והמשמעותיים ביותר הינם מוות, שיתוק ותרדמת. סיבוכים נוספים כוללים תופעות בהתאם לאזור הפגיעה במוח כמו אבדן שמיעה ונזקים ראייתיים, נזקים נוירולוגים חמורים, ירידה בל"ד, ספסיס (דלקת סיסטמית קשה עקב נוכחות זיהום חיידקי בדם), קצב לב גבוהה, טמפ' גוף נמוכה ונשימה מהירה. הירידה בל"ד סיסטמי עלולה לגרום להפחתת זרימת דם לאיברים חיוניים. בדלקת קרום המוח ממקור בקטריאלי ישנה סכנה להתפתחות נמקים בעקבות אי טיפול מספק בפריחה המאפיינת זיהום זה. כמו כן עלול להיווצר לחץ תוך גולגולתי מוגבר העלול להוביל לפגיעות עצביות ולפרכוסים. דלקת זו של הקרומים עלולה להוביל גם להתפתחות דלקת מוחית (אנצפליטיס) ולגרום לחולשה, חוסר תחושתיות ולפגיעה אזורית הנובעת כתוצאה מפגיעה מוחית ספציפית.

מניעה
מניעת דלקת קרום המוח מתחלקת למניעה בטווח קצר הכוללת מתן אנטיביוטיקה כגון: ciprofloxacin בעיקר כנגד דלקת מוח חיידקית מנינגוקוקית לכל מי שבא במגע עם החולה., ולמניעה לטווח ארוך הכוללת מתן חיסון כנגד הווירוס  Influenzae B  שמהווה גורם מרכזי לדלקת קרום המוח נגיפית (וירלית) בילדים ומתן חיסונים כנגד חיידק המינגוקוקוס מזן A, C . כיום קיימים גם חיסונים משולבים המורכבים מתרכיב חיסון אחד כנגד כל הזנים הנ"ל. טרם הצליחו לפתח חיסון יעיל כנגד זן  Bאך ארצות מסוימות כגון: ניו זילנד, קובה ונורבגיה הצליחו לפתח תרכיבי חיסון כנגד זני B מקומיים. מתן תרכיב חיסון כנגד פניאומקוקוס מפחית את הסיכוי לדלקת קרום המוח חיידקית הנובעת כתוצאה מהדבקה בחיידק זה.

    ______________________________________________________________


מקורות:


1. פרופ' מ. שוחט, פרופ' ש. אשכנזי. רפואת ילדים , הוצאת דיונון. 
2. תמונות מויקיפדיה  תחת ערך meningitis.
3. Harrison’s principles of internal medicine

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה                                                          

כל הזכויות שמורות במשרד החינוך למינהל למדע ולטכנולוגיה בשיתוף מרכז פדגוגי טכנולוגי (מפ"ט) עמל
האתר תוכנת ע"י GoNet Software Solutions
ראו תנאי שימוש