הקדמה
מבוא
תפריט קישורים
כיתה י'
האדם כמכלול
קרדיולוגיה
המטולוגיה ומערכת הלימפה
פולמונולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יא'
נפרולוגיה
נוירולוגיה
אנדוקרינולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יב'
גניקולוגיה
גסטרואנטרולוגיה
אורטופדיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום


מערכות בריאות לימודי בריאות ורפואה בחינוך העל - יסודי
דף הבית  | על האתר  | צור קשר
חפש

 

                                 האדם כמכלול - גוף ונפש

  

השפעת הנפש על הגוף
השפעת הגוף על הנפש
שיפור בריאות רגשית וחיזוק הנפש
אפקט פלצבו (Placebo)

מבוא
מילה "גוף" מתייחסת לסך האיברים והרקמות בגוף האדם, ואילו המילה "נפש" מתייחסת לבינה של האדם (Mind). גופו של האדם נושא עמו זיכרונות לאירועים שעבר (כמו צלקת לדוגמה), וגם הנפש נושאת עמה משקעים וטראומות מן העבר.
שנים רבות העולם היה רגיל לראות את הגוף והנפש של האדם כשתי מערכות נפרדות, שכל אחת מהן מתפקדת באופן עצמאי. ואולם, כולנו מודעים להשפעה של הנפש או של מצב הרוח כביטוי למתרחש בנפש על הגוף. למשל, הלב פועם בקצב מהיר בעת התרגשות, סערת נפש גורמת לא פעם לכאבי בטן, הפחד גורם להזעה, ועוד. הקשר הזה יכול להיות מסובך אפילו יותר, שכן מצבים כמו סטרס ממושך יכולים, לדוגמה, להעלות את הסיכון לכיב בתריסריון. ניתן לומר שאין כמעט הפרעה גופנית שאיננה קשורה בצורה זו או אחרת בגורמים שבתחום הנפש.

הגישה ההוליסטית היא גישה כוללנית הלוקחת בחשבון את כל מרכיבי הסביבה והאישיות בנוסף לתלונות של החולה והאבחנות הרפואיות. גישה זו מסתכלת על האדם כמכלול מרכיביו, כלומר הגוף והנפש.

ביסוד הטיפול לפי הגישה ההוליסטית עומד הרעיון שבכל אדם אצורים כוחות ריפוי טבעיים.

כוחות אלה מאפשרים לו להתמודד עם כאב ועם המצב הגופני והנפשי שהוא נתון בו. מכאן, שבכל טיפול באדם הסובל מומלץ לשקול שילוב של שיטות טיפול משלימות – בראש ובראשונה לתמיכה באדם ולחיזוק כוחות הריפוי האצורים בתוכו.


השפעת הנפש על הגוף
סיפור מקרה
 
                     


אדם הגיע לרופא המשפחה עם כאבים בבטן העליונה, חוסר תיאבון וצרבות. כאבי בטן ליוו אותו למעלה מ- 10 שנים, ולטענתו כל בדיקה אפשרית שעשה תמיד יצאה תקינה. מאז ומתמיד העיכול היה נקודה רגישה, ומאחר שהרופאים לא מצאו כלום הוא קיבל את האבחנה של תסמונת המעי הרגיז.

מבירור עברו של האיש התברר שהכאבים והצרבות התחילו במקביל לשינויים שהתרחשו במקום עבודתו וגרמו לו למתח רב. הוא גם נזכר שלפני שנתיים אובחן אצלו כיב קיבה שנגרם מחיידק בקיבה. הוא קיבל טיפול תרופתי מתאים והסימפטומים חלפו, אבל חזרו והופיעו בתקופת הלחץ שעבר.

רופא המשפחה שלח את החולה לבדיקה האם גם הפעם יש חיידק בקיבתו, והתשובה הייתה חיובית. הרופא הציע טיפול המשלב טיפול תרופתי בחיידק ובסימפטומים עם טיפול בתזונה ודמיון מודרך. הרופא בחר לשלב בין הטיפולים בגלל הצורך המיידי להפסיק את הכאב ואת הצרבות ולחסל את החיידק חיסול מהיר, יחד עם הצורך למנוע את הישנות הבעיה, לחזק את הגוף ואת מערכת החיסון, ולטפל בבעיות נלוות נוספות שמהן הוא סובל שנים.

הטיפול התרופתי הסתיים בתוך שבוע, והטיפול המשלים נמשך כחמישה חודשים נוספים.
הטיפול המשלים כלל טיפולי גוף-נפש בדמיון מודרך להרגעה ולהתמודדות עם מתחים, לחיזוק מערכות הגוף ועוד. 

לאחר חמישה חודשי טיפול המטופל היה ללא סימפטומים ותלונות, מצב שנמשך שנים רבות.

כאמור, לנפש יש השפעה רבה על מערכות הגוף, והיא יכולה לתרום להתפתחות מוגברת של מחלות וכמובן גם להאיץ את ריפוין. בטבלה הבאה מוצגים מספר מצבים ומערכות בגוף האדם שמושפעים לטובה או לרעה ממצבי שונים של הנפש.

    

      השפעה חיובית

   השפעה שלילית

   מערכת   החיסון

 

המצב הנפשי שאנו נתונים בו הוא גורם חשוב שמשפיע על מערכת החיסון שלנו.
במצב רוח מרומם, התנגדות הגוף למחלות עולה. ידוע ש
מערכת העצבים המרכזית מפרישה לגוף חומרים כימיים שמסוגלים לחזק או להחליש אותו. אנדורפינים, חומרים המופרשים כשאנו מאושרים ושבעי רצון, נקשרים לתאי מערכת החיסון ומשפרים אח פעילותה, והתנגדותה למחלות גוברת.

במצב רוח רע, בעת כעס, אירועים קשים, פרידות  וכדומה, יש נטייה לחלות ביתר קלות. ידוע שמצב רוח רע גורם להפרשת עודפי קורטיזון, המוכר כאחד החומרים שמדכא את מערכת החיסון.

ידוע שמצב רוח רע גורם להפרשת עודפי קורטיזון, המכונה "הורמון הדאגה" ומוכר כאחד החומרים שמדכא את מערכת החיסון ומעלה רגישות לזיהומים.

   סרטן

מחקר ישראלי חדש מצא כי טיפולי גוף ונפש כגון תרפיות מגע, מדיטציה, דמיון מודרך ועוד, משפרים משמעותית את איכות חייהם של חולי סרטן שמטופלים בכימותרפיה. חולים אלו היו עייפים פחות, סבלו פחות מבחילות, עצירויות וכדומה, לעומת חולי סרטן שלא טופלו בשיטות רפואה משלימה אלו.

מחשבותינו משנות את המצב הביוכימי של הגוף ואת תפקודיו. כיום ידוע שלפחות חלק ממקרי התפתחות מחלת הסרטן קשורים במצבם הנפשי של החולים.

 

   מחלת פרקינסון

חוויה משמחת  מאוד, טיול מוצלח והתייחסות חמה במיוחד מהזולת מסוגלים לשפר את התסמינים של המחלה, ואפילו לבטלם לתקופה קצרה.

רגשות שליליים, בעיקר רוגז, כעס ותסכול, גורמים להחרפה של הסימפטומים העיקריים של מחלת פרקינסון - רעד ונוקשות שרירים.

 

השפעת הגוף על הנפש
הקשר בין הגוף לנפש אינו חד כיווני, וכשם שהנפש משפיעה על הגוף, גם הגוף משפיע על הנפש. לדוגמה, כשכואב, מצב הרוח משתנה, וכאשר הכאב מתמיד (כרוני), האדם מתקשה לתפקד. הסבל פוגם באיכות החיים ובעטיו האדם יכול להתרחק מסביבתו ומחבריו, לזנוח את תחביביו ואת ענייניו ולהסתגר. פעמים רבות כאב שוחק את שמחת החיים הטבעית.

הכאב גורם ללחץ נפשי, והלחץ הנפשי בתורו יכול לגרום למספר הפרעות בנפש:

      חרדה חוסר אונים וחשש מפגיעה נוספת כמו החמרת הכאב, תלות בזולת וחוסר שליטה על הגוף.

      דיכאון חשש מפני הבאות ומועקה בשל אובדן היכולת התפקודית באין אפשרות נראית לעין להשתקם.

      כעס תסכול והתמרמרות בשל נסיבות החיים והכאב שהאדם נאלץ להתמודד עמם.

 

לגוף יש גם השפעה חיובית על הנפש. לדוגמה, פעילות גופנית סדירה לא רק מפחיתה סיכון לפתח מחלות מסוימות. אימון גופני הוא כלי רב עוצמה לשיפור מצב הרוח, הן בקרב בריאים והן בקרב חולים. האימון מפחית את הסיכון ללקות בדיכאון, לעתים יעיל כמו טיפול תרופתי, וגם מסוגל לטפל במקרים של דיכאון עמיד לתרופות. האימון גם משפר את דימוי הגוף, מפחית חרדה ומתח, ומשפר קשרים בין אישיים.  

 

שיפור בריאות רגשית וחיזוק הנפש
שימוש בטכניקות של הרפיה, מדיטציה ואחרות יכול לרסן את התגובה למצבי לחץ, ולהעלות את יכולתה של המערכת החיסונית להתנגד למחלות. חשוב להבין כי טיפול בגוף יביא לשיפור במצב הנפשי, אבל גם טיפול במצב הנפשי יכול להביא לשיפור במצב הגופני.

   הצחוק כתרופה: חוקרים ואנתרופולוגים מצאו הוכחה לתרופת הצחוק בהרבה מהתרבויות העתיקות. מאחר שאנו יודעים שמתח, מחשבות שליליות, צער ואבל יכולים לפגוע בבריאות הרי החיוך, הצחוק, מחשבות חיוביות ושמחה יכולים לרפא.את התחלואים שלנו הצחוק גורם להפרשת חומרים שונים בגוף כמו אדרנלין, אשר מגביר את זרימת הדם, ואנדורפינים, שהם חומרים משככי כאבים, מפחיתי דלקות, מזרזי תהליכי החלמה וגורמים להתעוררות הגוף כולו.

                               

  הגיינה מנטלית: קיימת חשיבות רבה לשמירה על איזון נפשי ומניעת לחצים ומתחים מיותרים. קיימות מספר דרכים שיכולות לסייע לנו להוריד את רף המתחים הסובב אותנו מדי יום ביומו. לדוגמה: תרגילי הרפיה, תרגילי נשימה (אדם הנושם דרך קבע נשימות עמוקות מחוסן בפני מתח הרבה יותר מאדם הנושם נשימות רדודות), מדיטציה ועוד.

  פעילות גופנית מתונה עוזרת להפיג מתחים, וכמובן בריאה מסיבות רבות נוספות.

אפקט פלצבו (Placebo)
אפקט פלצבו, הנקרא בעברית "השפעת אינבו" (מלשון אין בו, כשהכוונה שאין בו חומר פעיל) או בשמו הנוסף אפקט נפש-גוף (Body-mind effect) מתרחש כאשר נותנים לחולה טיפול דמה, או טיפול שאינו כולל את המרכיב הפעיל בתרופה, ומצבו משתפר.
אפקט פלצבו מלמד אותנו שהיווצרות הסימפטומים והמחלות מקורם אינו רק בגוף, והיעלמות הסימפטומים לא תלויה רק בכוח הריפוי של התרופה. אפקט זה מתעד מקרים רבים שבהם ניתנה לחולים תרופת סרק מבלי שהם ידעו זאת, ומצבם השתפר. ברוב המחקרים לפחות שליש מהחולים שקיבלו תרופות דמה מדווחים על הקלה או היעלמות של הסימפטומים שמהם סבלו. יש גם מחקרים שבהם מתן תרופות דמה הוביל לשיפור אצל 70% עד 100% מהחולים. לא מדובר רק בדיווח של החולים, אלא מדדים פיזיולוגיים מעידים גם הם שחל שיפור במצבו של החולה.

נמצא שכמעט כל תגובה פיזיולוגית של הגוף מושפעת מאפקט זה: זרימת דם, כאב, חומציות מיצי הקיבה, דימום, חום גבוה, התפשטות תאים סרטניים ועוד.

קיום תגובת הפלסבו מצביע על כך שההשפעה הפסיכולוגית, כלומר הציפייה, הפחתת החרדה, התקווה והאמונה של האדם בנוגע ליכולות הריפוי של הטיפול, יכולות לעורר מערכות פיזיולוגיות כגון הפרשת דופמין במוח, שתגרום להפעלה של מערכת החיסון, דבר שיביא להחלמה. כמובן שלא תמיד מספיק אפקט הפלצבו כדי לרפא מחלות, בעיקר מחלות חמורות, אבל הוא בהחלט יכול לשפר את מצב החולה.

                                          

גרסה להדפסה גרסה להדפסה                                                          

כל הזכויות שמורות במשרד החינוך למינהל למדע ולטכנולוגיה בשיתוף מרכז פדגוגי טכנולוגי (מפ"ט) עמל
האתר תוכנת ע"י GoNet Software Solutions
ראו תנאי שימוש