הקדמה
מבוא
תפריט קישורים
כיתה י'
האדם כמכלול
קרדיולוגיה
המטולוגיה ומערכת הלימפה
פולמונולוגיה
מבוא
אנטומיה
פיזיולוגיה
קליניקה
 קצרת הסימפונות
 מחלת ריאות חסימתית כרונית
 א. דלקת סמפונות כרונית
 ב. נפחת (אמפיזמה)
 חזה אוויר
 דלקת ריאות
רפואה מונעת
מונחים בפולמונולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יא'
נפרולוגיה
נוירולוגיה
אנדוקרינולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יב'
גניקולוגיה
גסטרואנטרולוגיה
אורטופדיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום


מערכות בריאות לימודי בריאות ורפואה בחינוך העל - יסודי
דף הבית  | על האתר  | צור קשר
חפש

         

 דלקת ריאות (Pneumonia) 


                                 

סיפור מקרה
שרה, כבת 70  ללא מחלות רקע ידועות, פנתה לרופא המשפחה בטענה כי מזה מספר ימים היא סובלת משיעול עמוק וליחתי (פרודוקטיבי), חום גבוה בערב והרגשה של חוסר אוויר. הרופא בדק אותה, ובהאזנה לריאות מצא כי נשמעה כניסת אוויר מעט מופחתת לריאה השמאלית עם חרחורים בבסיס הריאה. כיוון שחשד שיש לה דלקת ריאות, הוא הפנה אותה לצילום חזה. בצילום חזה נצפה תסנין בבסיס הריאה השמאלית, והוחלט על מתן אנטיביוטיקה. לאחר 10 ימים נראה שיפור קל בלבד במצבה (נושמת קצת יותר טוב ואין חום). בדיקות נוספות העלו הימצאות של נוזלים בריאה השמאלית ושיעול משמעותי.
• מהן הבעיות העיקריות של החולה?
• אלו שאלות עולות מקריאת סיפור המקרה?
הצעה לשאלות אפשרויות:
1. מהם הסימנים הסובייקטיביים והאובייקטיבים אצל שרה?
2. הסבר מדוע הופיע הסימנים והסימפטומים האלה אצל שרה.
3. אילו בדיקות היית ממליץ לעשות לשרה? הסבר.
4. מהו התסנין שנמצא בבדיקות, מדוע הוא נוצר ומה משמעותו?

 

 

מבוא
דלקת ריאות (Pneumonia), היא מחלה זיהומית של הריאות המתאפיינת בעיקר בחום גבוה, צפצופי נשימה ושיעול (ראה סימפטומים ותסמינים). היא יכולה להיגרם על-ידי מספר רב של גורמים, שהנפוצים בהם הם זיהום חיידקי על-ידי חיידק  ה-pneumococcus, וזיהום נגיפי (וירלי). הנגיף הנפוץ ביותר שגורם למחלה הוא נגיף ה- RSV  או הנגיפים השונים הגורמים לשפעת. גורם נוסף הוא גורם אלרגי, כתוצאה משאיפה של חומר שאליו אדם אלרגי כמו אבק, עובש או נבג, או חומר הגורם לגירוי של הריאות, כמו עשן. דלקת ריאות יכולה להיגרם גם כסיבוך של מחלות נשימה, וזיהום נפוץ פחות הוא זיהום פטרייתי. המחלה נפוצה בעיקר בקרב קשישים, ילדים וחולים בעלי חסר חיסוני כדוגמת חולי איידס. גורמי הסיכון לתחלואה כוללים גיל מבוגר, מחלת ריאות כרונית, סוכרת, אי ספיקת לב ועישון.
המחלה מועברת באמצעות האוויר (חלקיקי שיעול וכיח), ומגע עם הפרשות של חולה, כדוגמת הפרשות מהאף ומהגרון. התגלה כי ניתן להידבק בדלקת ריאות גם כתוצאה ממגע בדם נגוע במהלך הלידה ומיד לאחריה.
דלקת ריאות מטופלת בהתאם לגורם (ראה בסעיף טיפול). 
הסיבוכים של דלקת ראות הם קשיי נשימה ובצקת ריאות, ואם הם לא מאובחנים ומטופלים כהלכה ובזמן (ראה סיבוכים) הם עלולים לגרום אפילו למוות.

אפידמיולוגיה
על-פי נתוני ארגון הבריאות העולמי (WHO) וקרן החירום הבינלאומית של האו"ם לילדים, דלקת ריאות מהווה גורם תמותה עיקרי של כ-1.8 מיליון ילדים מתחת לגיל 5 ברחבי העולם מידי שנה. בנוסף מדווחים בעולם מידי שנה כ-155 מיליון מקרים של דלקת ריאות בילדים. למרות שניתן לטפל בדלקת ריאות חיידקית באמצעות אנטיביוטיקה, רק כ-20% מהילדים בעולם זוכים לקבלה.
דלקת ריאות נפוצה בעיקר במדינות דרום אסיה ובאפריקה, ועלות הטיפול בה במדינות אלו מסתכמת בכ-  200 מיליון דולר. מתן חיסונים, תזונה נכונה וניטור גורמים סביבתיים כמו עישון וזיהום אוויר יכולים להקטין באופן ניכר את שיעוריה.
ב- 2 בנובמבר בכל שנה מציינים  ברחבי העולם את "יום המאבק בדלקת ריאות", שנועד להגביר את המודעות למחלה ולחנך את האוכלוסייה לזהותה  אותה בזמן ולטפל בה.

אטיולוגיה
דלקת ריאות יכולה להיות חיידקית  או נגיפית (וירלית). החיידק השכיח הגורם לדלקת ריאות הוא סטרפטוקוק פנאומוניה. הנגיפים השכיחים הגורמים לדלקת ריאות הם נגיף האינפלואנזה, RSV, ואדנווירוס.  דלקת ריאות עלולה להתפתח גם כסיבוך של מספר מצבים רפואיים נוספים כמו הצטננות, שפעת, במצבים של שכיבה ממושכת (למשל, בחוסר הכרה) או כתוצאה מזיהומים במערכות אחרות בגוף, למשל חיידקים כגון E.coli, שהם חיידקים החיים באופן טבעי במעיים, ועלולים לגרום לדלקת ריאות בעיקר אצל חולים עם גורמי סיכון כמו  תנגודת גוף נמוכה.

פתופיזיולוגיה
תפקידן העיקרי של הריאות הוא לבצע שחלוף גזים. הוורידים מובילים פחמן דו חמצני (שייצרו התאים של רקמות הגוף בתהליך המטבוליזם) לעלייה הימנית בלב, משם לחדר ימין, ודרך עורק הריאה לנאדיות הריאה, שבהן מתבצע התהליך של שחלוף הגזים. לאחר מכן, הדם העשיר בחמצן מוחזר דרך ארבעת ורידי הריאה לעלייה השמאלית, לחדר שמאל ולאבי העורקים (אאורטה), המוביל את הדם המחומצן דרך העורקים לרקמות הגוף.
הריאות בנויות מצינורות המהווים את דרכי האוויר (הסמפונות ופיצוליהן), שתפקידן להוליך את האוויר שנשאף לנאדיות הריאה, המהוות את החלק התפקודי (פרנכימה) של רקמת הריאה.
דלקת ריאות מוגדרת כדלקת בפרנכימת הריאה המלווה בכניסת נוזל לנאדיות הריאה (תסנין ריאתי - חומר המסתנן לאיבר באופן לא תקין כמו תאי דם), הגורם לפגיעה בתהליך שחלוף הגזים ולקושי בנשימה. החללים בנאדיות הריאה מתחילים להתמלא בכדוריות אדומות שמילאו קודם את הנימים הגדושים (כתוצאה מנזק ודליפה עקב הזיהום), ב-PMN (תאי דם לבנים) ובנוזל בצקת ורוד בהיר וגרנולרי (גם הוא מצטבר כתוצאה מהרס הנימים). זה גורם לכך שבמקום שיהיה אוויר בנאדיות יש בהן נוזל, והריאה כבדה ורטובה (כמו כבד) ולא ספוגית, מה שמקשה על חילופי הגזים. 

 

 

  
     תרשים מערכת הנשימה ומרכיביה

 

 

סימנים וסימפטומים
דלקת ריאות מתאפיינת בעיקר בשיעול (יבש או עם כיח), צמרמורות, חום, ירידה בתיאבון, לחץ-דם נמוך, קצב לב מהיר (Tachycardia), נשימה מהירה וצפצופים, שעלולים להתפתח לקשיי נשימה, לכאבים בחזה וכחלון פריפרי עקב מחסור בחמצן.
הסימפטומים המאפיינים דלקת ריאות ממקור חיידקי דומים לסימפטומים של דלקת ריאות נגיפית, אך ניתן להבחין ביניהם באמצעות צילום חזה, ספירת דם ותרבית כיח.
יש מספר הבדלים בין זיהום חיידקי ובין זיהום נגיפי:

  

זיהום חיידקי

זיהום נגיפי

התסנין מתרכז בתוך החללים הנאדיאתיים (לא מערב את האינטרסטיציום)

התסנין הוא באינטרסטיציום (אזור רקמתי בריאה, המחבר בין הנאדיות)

יש הרבה כיח (שיעול פרודוקטיבי - שיעול שמביא לפליטת ליחה, בניגוד לשיעול יבש)

יש שיעול יבש ולא פרודוקטיבי (כמו שיעול אלרגי)

החום גבוה וקיים זיהום בדם

החום פחות גבוה והזיהום בדם יותר קטן

דלקת ריאות עלולה להתפתח גם כסיבוך של מספר מצבים רפואיים נוספים כמו הצטננות, שפעת וגם כתוצאה מזיהומים במערכות אחרות בגוף כדוגמת המעיים ומערכת המין. במקרים אלו עלולים להופיע סימפטומים נוספים כתלות במצב הרפואי שהוביל לכך. לא כל הסימפטומים המתוארים חייבים להופיע יחדיו, אך הופעה של מספר סימפטומים בשילוב עם סיפור מקרה מתאים מעלה את החשד כי מדובר בדלקת ריאות. 

אבחנה (דיאגנוזה)
האבחנה נעשית בדרך-כלל  על ידי שילוב של בדיקה פיזיקלית של הרופא המטפל, הממצאים של צילום רנטגן של בית החזה והריאות, ובדיקות דם וכיח (ליחה).
הבדיקה הפיזיקלית:
1. הקשבה של הרופא לנשימות החולה באמצעות הסטטוסקופ, כאשר בהאזנה לריאות יישמעו חרחורים, צפצופים וקולות נשימה בלתי תקינים.
2. נקישה על בית החזה תפיק צליל עמום.
3.  רווית החמצן (סטורציה) עלולה להיפגע ולרדת מתחת לשיעור הנורמה (<96%).
4. בדיקות דם: הבדיקה הפיזיקלית תלווה לרוב גם בבדיקת דם, המתאפיינת בעיקר ברמה גבוהה של לויקוציטים (תאי הדם הלבנים), שקיעת דם גבוהה ולעיתים גם רמות לא תקינות של המוגלובין וטסיות, כתלות בחומרת המחלה.
5. תרבית כיח ובדיקות מולקולריות כדוגמה בדיקת  PCR, בניסיון להתחקות אחר מחולל המחלה.

 

 

 דלקת ריאות כפי שנראית בצילום חזה

 טיפול
1. בדלקת ריאות ממקור חיידקי הנגרמת על-ידי החיידק Streptococcus pneumoniae מטפלים בעיקר במתן אנטיביוטיקה מסוג פניצילין ונגזרותיו, לרוב למשך כשבוע (יש ליטול את מלוא המינון של האנטיביוטיקה), בתוספת מתן תרופות מלוות להקלת התסמינים ומנוחה.
אם הדלקת נגרמת כתוצאה מחיידקים אחרים (כמו כלמידיה, לגליונלה ועוד), יש להתאים את הטיפול האנטיביוטי למחולל המחלה, ולשלבו בטיפול בדלקת הריאות.
2. בדלקת ריאות נגיפית הטיפול הוא טיפול תומך בתסמינים השונים של המחלה, אינהלציות כדי להקל על הנשימה, וטיפול תרופתי שיקל על הצטברות הליחה, השיעולים והנזלת.
3. בדלקת ריאות ממקור אלרגי הטיפול הוא הימנעות מהגורם לאלרגיה ומתן תרופות אנטי-אלרגיות (תרופות אנטי-היסטמיניות).
4. בחולי איידס גורם המחלה הוא לעיתים פטרייה, ויש לשלב גם טיפול אנטי-פטרייתי כחלק ממהלך הטיפול.
רופאי הקהילה מטפלים במרבית המקרים של דלקת ריאות, אך כאשר קיים חשש להתפתחות סיבוכים (בעיקר בקשישים, בתינוקות מתחת לגיל חודשיים ובחולי חסר חיסוני) נהוג לאשפז בבית חולים להשגחה.


סיבוכים
בקרב האוכלוסייה הבריאה לרוב לא נצפה להתפתחות סיבוכים של דלקת ריאות. אך לעיתים, כתוצאה מטיפול לא מתאים למחולל המחלה או חוסר שיפור בעקבות טיפול, יש לעקוב אחר התפתחות סיבוכים.
מקרים שיכולים לגרום להתפתחות סיבוכים הם מחלות רקע שונות הפוגעות בתפקוד מערכת החיסון ובחולים, כמו חולי איידס.
בין הסיבוכים הנפוצים נמנים: 1.  בצקת ריאות (Edema Pulmonum), הצטברות נוזלים בריאות הפוגעת בתהליך שחלוף הגזים, קשיי נשימה וסטורציה בלתי תקינה העלולה להוביל גם לחיבור למקור חמצן חיצוני כדוגמת בלון חמצן.
2.  הידבקות בדלקת ריאות העמידה לאנטיביוטיקה, בעיקר בקרב חולים שאושפזו בבתי חולים.


מניעה
מניעת דלקת הריאות היא גורם משמעותי ביותר בהורדת שיעור תמותת הילדים בעולם.
המניעה יכולה להיעשות באמצעות הקטנת החשיפה לגורמים סביבתיים כמו עישון וזיהום אוויר. שיפור התזונה וההיגיינה תורמים גם הם לחוסנה של המערכת החיסונית ומשפרים  את הפרוגנוזה וההיענות לטיפול לאחר הידבקות במחלה. כיוון שניתן להידבק במחלה באמצעות שאיפת חלקיקי אוויר המכילים את מחולל המחלה ומגע עם הפרשותיו של אדם חולה, מומלץ שלא להימצא בסביבת חולים במחלה.
כיום קיים חיסון כנגד חיידק הפנאומוקוקוס, הגורם השכיח ביותר לדלקת ריאות חיידקית.
נמצא כי גם חיסון כנגד שפעת עונתית יעיל בהפחתת שיעור מקרי דלקת ריאות הנגרמים כתוצאה מסיבוכי שפעת.

    _____________________________________________________

מקורות:
1.אתר האינטרנט של  WHO- http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs331/en/
2.TheMEDICAL- http://www.themedical.co.il/Article.aspx?medicalField=12&subject=13&itemID=2438
3.מרק- המדריך הרפואי השלם לבית ולמשפחה, ,הוצאת כנרת .
4.תמונות-ויקיפדיה תחת ערכי ריאות ודלקת ריאות.
5. מחלות ריאה זיהומיות -
http://virtual2002.tau.ac.il/users/www/72132/%D7%A0%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%94-%20%D7%A1%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%9D/%D7%94%D7%A8%D7%A6%D7%90%D7%94%2016%20-%20%D7%A4%D7%AA%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%94%20%D7%A9%D7%9C%20%D7%9E%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%AA%20%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%94%20%D7%96%D7%99%D7%94%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%AA.doc
6. מחלות ריאתיות
http://www.docstoc.com/docs/415294/%D7%A4%D7%99%D7%96%D7%99%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%94-%D7%95%D7%9E%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%AA

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה                                                          

כל הזכויות שמורות במשרד החינוך למינהל למדע ולטכנולוגיה בשיתוף מרכז פדגוגי טכנולוגי (מפ"ט) עמל
האתר תוכנת ע"י GoNet Software Solutions
ראו תנאי שימוש