הקדמה
מבוא
תפריט קישורים
כיתה י'
האדם כמכלול
קרדיולוגיה
המטולוגיה ומערכת הלימפה
פולמונולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יא'
נפרולוגיה
מבוא
אורולוגיה באנטומיה
פיזיולוגיה
קליניקה
 אבנים בכליות
 אי-ספיקה כלייתית
 א. אי-ספיקת כליות חריפה
 ב. אי-ספיקת כליות כרונית
 סוכרת תפלה
 זיהומים בדרכי השתן
רפואה מונעת
מונחים בנפרולוגיה
נוירולוגיה
אנדוקרינולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יב'
גניקולוגיה
גסטרואנטרולוגיה
אורטופדיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום


מערכות בריאות לימודי בריאות ורפואה בחינוך העל - יסודי
דף הבית  | על האתר  | צור קשר
חפש

 

זיהומים בדרכי השתן
UTI – Urinary tract infections 

 

 

סיפור מקרה

ר.ל. בחורה צעירה כבת 20, חשה מזה שלושה ימים צריבה כואבת במתן שתן. היא מרגישה צורך עז ודחוף לגשת לשירותים לעיתים קרובות, ואף על פי כן נותנת כמות מעטה של שתן. היא פנתה למרפאתו של ד"ר קול. ד"ר קול מצא בבדיקה פיזיקלית רגישות בבטן התחתונה, ובבדיקת שתן תאי דם לבנים. הוא ביקש ממנה לערוך תרבית שתן, שלאחריה יוכל להתאים לה טיפול אנטיביוטי יעיל ואפקטיבי. בינתיים, רשם לה ד"ר קול Tab.Sedural , שיוכל להקל מעט על תסמיניה. 

• לאחר לימוד הנושא קרא שוב את סיפור המקרה וענה על השאלות .
הצעה לשאלות אפשריות (ניתן להוסיף שאלות נוספות שמועלות ע"י התלמידים).
1. מהם הסימנים הסובייקטיביים  והאובייקטיביים שהופיעו בסיפור המקרה?
2. על מה מעידה הרגישות בבטן התחתונה?
3. על מה מעידים המצאות של תאי-דם לבנים בשתן?
4. מה מטרת בדיקת שתן לתרבית?
5. האם בכל מקרה תקבל ר. ל. אנטיביוטיקה?

 

מבוא
זיהומים בדרכי השתן נגרמים על ידי מיקרואורגניזמים, לרוב חיידקים. החיידקים עלולים לפגוע במערכת השתן – החל בכליה וכלה בשופכה.  מקובל לחלק את הזיהומים לזיהומים במערכת השתן העליונה – כליה ושופכנים, וזיהומים במערכת השתן התחתונה – שלפוחית השתן והשופכה.

 

אפידמיולוגיה
זיהומים בדרכי השתן נפוצים מאוד. זיהומים בדרכי השתן נפוצים בייחוד אצל נשים. דלקות בדרכי השתן נדירות יותר אצל גברים, ומופיעות אצלם בדרך כלל בגיל מבוגר יותר.  זיהומים בדרכי השתן נפוצים בייחוד אצל נשים בהריון, או במקרים בהם קיימת חסימה בדרכי השתן. 

פתופיזיולוגיה
דלקות בדרכי השתן נגרמות מהתרבות חיידקים או מיקרואורגניזמים אחרים. החיידקים הם המחוללים הנפוצים של דלקות בדרכי השתן. כ- 80% מהזיהומים נגרמים מחיידקים השוכנים דרך קבע במערכת העיכול ונקראים E. coli. סוגי חיידקים אחרים השוכנים במערכת העיכול עלולים גם הם לגרום לזיהום.  החיידקים מגיעים אל שלפוחית השתן דרך השופכה, ובמקרים של זיהומים בדרכי השתן העליונות – "מטפסים" מעלה במערכת השתן.
לעיתים, דלקות בדרכי השתן קשורות להימצאותו של קטטר בדרכי השתן. קטטר הוא צינור דק המוחדר לגוף דרך השופכה ומגיע לכיס השתן. תפקידו לרוקן את כיס השתן גם ללא השתנה אקטיבית, כאשר קיים קושי בהטלת השתן.  חיידק נפוץ הקשור להימצאות קטטר הוא פסאודומונס (Pseudomonas). קטטר מגדיל מאוד את הסיכון להתפתחות זיהום בדרכי השתן – דרכו יכולה להתרחש חדירת חיידקים.

סימנים וסימפטומים
א. הסימפטומים האופיינים לזיהומים בדרכי השתן, ובייחוד בדרכי השתן התחתונות, כוללים:
כאב במתן שתן (dysuria), הרגשת דחיפות (צורך דחוף להטיל שתן), ותכיפות (מתן שתן פעמים רבות, בדרך כלל בכמות מועטה). לעיתים יופיע גם כאב מעל עצם החיק (pubis).
ב. זיהום בדרכי השתן העליונות יכול לגרום גם כאבים באזור המותניים – מקומן האנטומי של הכליות. כמו בכל תהליך זיהומי, יכול להופיע חום. חום גבוה מעיד על זיהום חמור יותר. יכולים להופיע גם כאבי בטן, הקאות וצמרמורות . בזיהום חריף  רואים בבדיקות דם עלייה חדה במספר תאי הדם הלבנים .

אבחנה
1. תרבית שתן - זיהום בדרכי השתן מאובחן כאשר מוצאים מעל 100,000 חיידקים למיליליטר בתרבית שתן. בנוכחות הסימפטומים האופייניים שתוארו לעיל, ניתן להסתפק לעיתים גם במספר קטן יותר של חיידקים בתרבית שתן, וביצוע  צביעה לזיהוי חיידקים – צביעת גרם, המאפשרת לצפות בחיידקים שנמצאים בשתן.
2. בדיקת שתן רגילה ופשוטה ("סטיק") אפשר בדרך כלל לראות גם נוכחות של תאי דם לבנים (לויקוציטים) או תאי דם אדומים (אריתרוציטים), הנובעים מהתהליך הדלקתי בדרכי השתן ופגיעה בהם.

טיפול
הטיפול בדלקות בדרכי השתן קשור לגורם המחלה:
1.  בזיהומים קלים או בזיהומים אסימפטומטיים (ללא תסמינים) בדרך כלל אין צורך לטפל, והזיהום חולף מעצמו, בעזרת מערכות ההגנה של הגוף ושתייה מרובה.
2. במידה וקיים זיהום חיידקי הדורש טיפול, יש להתאימו לסוג החיידק ולרגישותו לאנטיביוטיקה.
3. טיפול תרופתי Tab. Sedural להקלת הכאב במתן השתן. התרופה צובעת את השתן בצבע אדום.
4. במקרים בהם הזיהום נובע מקטטר, יש להוציאו כדי לעזור בטיפול בזיהום.

 

סיבוכים
1. סיבוך מרכזי הוא זיהום שנגרם על-ידי חיידק עמיד לאנטיביוטיקה. חיידקים עמידים הם חיידקים שאינם מגיבים לטיפול אנטיביוטי שגרתי. חיידקים כאלו מתפשטים באוכלוסייה עקב שימוש בלתי מבוקר באנטיביוטיקה, ונפוצים בייחוד בבתי חולים ובתי אבות. לכן, הם קשורים יותר לזיהומים הנובעים מקטטר בדרכי השתן.
2. זיהום בדרכי השתן התחתונות יכול להסתבך לזיהום חריף וקשה יותר המתפשט לדרכי השתן העליונות (שמלווה, כזכור, בחום, צמרמורות וכד').  זיהום כזה יכול להסתבך גם לזיהום כללי בגוף, כאשר החיידק חודר לזרם הדם של החולה – מצב שנקרא ספסיס (sepsis) ומהווה סכנת חיים ללא טיפול אנטיביוטי מיידי הניתן דרך הוריד.
3. נשים רבות סובלות מדלקות חוזרות בדרכי השתן. במקרים כאלו חשוב לברר האם יש סיבה מיוחדת לחזרה – שינוי אנטומי בדרכי השתן, חסימה, אי שמירה מספקת ונכונה על הגיינה וכד'. לעיתים קרובות לא נמצאת סיבה לדלקות החוזרות וכדאי לתת טיפול מונע.

מניעה
מניעה של זיהומים בדרכי השתן יכולה להתבצע במספר דרכים:
1. הקפדה על הגיינה של דרכי השתן. כפי שהזוכר, מקורם של רוב הזיהומים במערכת העיכול – חיידקים צואתיים הקרובים מאוד במיקומם לשופכה.  בקרב נשים, גם מתן שתן לאחר קיום יחסי מין יכול למנוע דלקות חוזרות.
2. במקרים חוזרים, ניתן לטפל בחולה באנטיביוטיקה מניעתית -  גם ללא זיהום פעיל החולה נוטל אנטיביוטיקה במינון נמוך כדי למנוע התפתחות זיהום.
3.  יש הטוענים ששתייה של מיץ חמוציות עוזר במניעת דלקות, אך טיפול זה טרם הוכח באופן ודאי. 

   __________________________________________________________

 

מקורות:

 Wikipedia .1.:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%9C%D7%A7%D7%AA_%D7%A9%D7%9C%D7%A4%D7%95%D7%97%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%A9%D7%AA%D7%9F
Harrison's principles of internal medicine' 17th edition .2.
3.  ויקירפואה:
http://wikirefua.org.il/index.php/%D7%96%D7%99%D7%94%D7%95%D7%9D_%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%95%D7%9F_%D7%91%D7%93%D7%A8%D7%9B%D7%99_%D7%94%D7%A9%D7%AA%D7%9F_%D7%91%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D_-_%D7%94%D7%A0%D7%97%D7%99%D7%94_%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%AA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה                                                          

כל הזכויות שמורות במשרד החינוך למינהל למדע ולטכנולוגיה בשיתוף מרכז פדגוגי טכנולוגי (מפ"ט) עמל
האתר תוכנת ע"י GoNet Software Solutions
ראו תנאי שימוש