2.1 הכרת משטח העבודה

2.1.1 מבנה גליון העבודה
2.1.2 סרגלי הכלים

הקדמה:

אקסל (Excel) היא תוכנת גיליון אלקטרוני של חברת מיקרוסופט (Microsoft), באמצעותה ניתן לעבד נתונים מספריים, לנתחם וליצור מהם גרפים ודוחות.

כניסה לאקסל

כניסה לאקסל מתבצעת על ידי לחיצה כפולה על צלמית ה-Excel שעל שולחן העבודה,
הצלמית נראית כך:  

 או מתפריט התחל ~> תוכניות->אקסל (Start ~> Programs ~> Microsoft Excel).

ניהול קבצים באקסל

ניהול הקבצים באקסל (למשל פעולות  כגון פתיחה, שמירה ומחיקת קובץ) מתבצע בדומה לניהול קבצים בכל תוכנת אופיס אחרת (למשל וורד (Word. תיאור מפורט של פעולות אלו ניתן למצוא  בהרחבה 1.


 2.1 הכרת משטח העבודה

 פתיחת האקסל מעלה אל המסך את לוח העבודה הטבלאי של התוכנה.   

  (לחץ לעבור לאקסל)

                                                                              איור מספר 1

 

קובץ אקסל נקרא בשם "חוברת עבודה" או Book באנגלית. כל חוברת עבודה כזו בנויה מ-3  גיליונות אלקטרוניים (Sheets). אפשר להוסיף/למחוק גיליונות בחוברת, עד למספר כולל של 255 גיליונות. המעבר בין הגיליונות השונים נעשה באמצעות בחירת הלשונית הנושאת את שם הגיליון בתחתית הדף.

                                                        

 

למעלה 

2.1.1 מבנה גליון העבודה


גוף גיליון הנתונים מחולק לעמודות ושורות היוצרות טבלה המכילה תאים. העמודות מסומנות באמצעות אותיות לועזיות: A,B,C…Z,AA,AB…AZ,BA…IV  והשורות מסומנות באמצעות מספרים מ- 1 עד 16,384. החיתוך של עמודה ושורה הוא "תא". כתובת התא (שם התא) היא צירוף של מספר העמודה ומספר השורה בהן התא נמצא. למשל תא F7 הוא התא שבשורה 7 בעמודה F, ראו באיור מספר 1 את התא המודגש.
כתובת התא מופיעה גם בתיבת השם (Name  Box) משמאל לשורת הנוסחאות, בפינה השמאלית עליונה של לוח העבודה:
        

 

  (לחץ לעבור לאקסל)

2.1.2 סרגלי הכלים

סרגל כלים הינו סרגל הכולל לחצנים ואפשרויות ומשמש לביצוע מהיר של פקודות .על סרגלי הכלים מופיעים לחצנים שונים אשר משמשים כ"קיצורי דרך" לפעולות שניתן לבצע דרך התפריט הראשי, כגון: שמירה, פתיחה, העתק, הדבק, בטל, תרשימים, עיצוב הטקסט ועוד. הצבת מצביע העכבר על הלחצנים, ליותר משנייה, תגרום להופעת טקסט הסבר על הפעולה המתאימה ללחצן.  שימוש בסרגל הכלים ייעשה על ידי לחיצה על הלחצן המתאים.

 

חלקו העליון של לוח העבודה מחולק לארבעה סרגלים:

  (לחץ לעבור לאקסל)

 חלק גדול מהלחצנים מוכרים למשתמש מתוכנות office אחרות. הלחצנים המיוחדים והשימושיים יותר בגיליון האלקטרוני יוסברו ויודגמו בהמשך.

למעלה